4shared

مشخصات شما

کاربرحاضر در این صفحه

1 کاربر در حال خواندن این صفحه.
Users: 1 مهمان
ADMIN : 09123412629

مدیریت شبکه سایت javadansari2009@gmail.com

آمار

  • 2
  • 162
  • 145
  • 116,816
  • 1,811
  • 21,011

ایجاد حساب کاربری

جزئیات حسابتان را فراموش کرده اید؟

 برای استفاده از خدمات اسکن سه بعدی این شرکت کلیک کنید .


تکنولوژی اسکنر‌های سه بعدی


اسکنر سه‌بعدی

اسکنر سه‌بعدی دستگاهی است که برای ‌جمع‌آوری اطلاعات درباره یک شی و عوامل ظاهری آن به تجزیه و تحلیل دنیای واقعی شی و محیط اطرافش می‌پردازد. این اطلاعات ‌جمع‌آوری شده برای ساخت مدل‌های سه‌بعدی مفیدند و برای طیف گسترده‌ای از برنامه‌های کاربردی، قابل استفاده می‌باشند. هدف یک اسکنر سه‌بعدی، معمولاً ایجاد یک ابر نقطه‌ای از نمونه‌های هندسی در سطح یک شی می‌باشد. از این نقاط می‌توان برای پیش‌بینی شکل ظاهری شی مورد نظر استفاده کرد. اگر اطلاعات مربوط به رنگ در هر یک از نقطه‌ها، ‌جمع‌آوری شده باشد، حتی رنگ شی مورد نظر نیز تعیین خواهد شد. این نوع از اسکنر‌ها شباهت بسیاری به دوربین دارند.

مانند دوربین حوزه دید آنها مخروطی شکل است و درست مانند دوربین قادر به ‌جمع‌آوری اطلاعات، از سطوح غیر پنهان و قابل مشاهده، هستند. اما بر خلاف دوربین، یک اسکنر سه‌بعدی از راه دور به ‌جمع‌آوری اطلاعات درباره شی مورد نظر می‌پردازد. «تصویر» تولید شده توسط یک اسکنر سه‌بعدی در هر نقطه از تصویر، فاصله اسکنر تا سطح شی را تعیین می‌کند. در اکثر مواقع یک اسکن، به تنهایی مدل کاملی از شی ارائه نمی‌دهد. برای به دست آوردن اطلاعات کافی در مورد همه جوانب یک شی، به اسکن‌های چندگانه از جهات مختلف نیاز است. این اسکن‌ها به یک سیستم مرجع مشترک فرستاده و برای ایجاد یک مدل کامل با هم ادغام می‌شوند. اسکنر‌های سه‌بعدی به دو دسته در تماس (contact) و بدون تماس (non-contact) با شی، تقسیم می‌شوند. اسکنرهایی که بدون تماس با شی مورد نظر، به تهیه تصویر می‌پردازند خود به دو دسته فعال (active) و غیر فعال (passive) تقسیم می‌شوند.

اسکنرهای سه‌بعدی در تماس با جسم
این نوع اسکنر برای تهیه تصویر از شی مورد نظر باید با شی در تماس فیزیکی باشد. CMM (coordinate measuring machine) دستگاه اندازه‌گیری مختصات، نمونه‌ای از اسکنرهای سه‌بعدی تماسی است. از این وسیله به طور عمده در تولیدات صنعتی استفاده می‌شود. CMM دستگاه بسیار دقیقی است اما از آنجایی که برای فرآیند اسکن کردن نیازمند تماس با شی مورد نظر می‌باشد، می‌تواند باعث تغییر یا آسیب رساندن به شی اسکن شده شود؛ و‌ این در مورد اشیای بسیار ظریف یا آثار تاریخی قدیمی می‌تواند بسیار خطرناک باشد. نقطه ضعف دیگر CMM عملکرد آرام آن در مقایسه با سایر اسکنرها است. سریع‌ترین CMM تنها می‌تواند چند صد هرتز سرعت داشته باشد که در مقایسه با اسکنرهای لیزری که با قدرت کیلوهرتز کار می‌کنند، عملکرد بسیار ضعیفی است.

اسکنرهای بدون تماس فعال (non-contact active)
این نوع اسکنر از نوعی پرتوافکنی یا تابش نور استفاده می‌کند و از طریق بازتاب این نوع پرتوها به شناسایی شی مورد نظر و محیط اطراف آن می‌پردازد. اولتراسوند و اشعه ایکس، نمونه‌ای از‌ این نوع اسکنرها می‌باشد.

اسکنرهای بدون تماس غیر فعال (non-contact passive)
این نوع از اسکنرها هیچ گونه اشعه‌ای از خود ساطع نمی‌کنند، بلکه برای تشخیص شی مورد نظر بر انعکاس تابش نور محیط تکیه می‌کنند. اکثر اسکنرهای این دسته برای کار از نور مرئی استفاده می‌کنند چرا که به راحتی در دسترس می‌باشد. اما انواع اشعه‌های دیگر مانند اشعه مادون قرمز نیز می‌توانند برای کارکرد این اسکنرها مورد استفاده قرار گیرند. استفاده از این نوع اسکنر بسیار ارزان است چرا که به هیچ سخت‌افزار خاصی جز یک دوربین دیجیتال احتیاجی ندارد.

اسکنرهای سه‌بعدی دارای قابلیت بسیاری به خصوص در شاخه طراحی هستند. این اسکنرها در طراحی محصولات، کمک می‌کنند و در فرآیندهای طراحی، اثربخشی کار با قطعات پیچیده و مشکل را، افزایش می‌دهند. همچنین می‌توانند در ازای مدل‌های اسکن شده قدیمی، نسخه‌های به‌روز شده تحویل دهند. همچنین در یک طرح اسکن شده، می‌توانند به طور خودکار قسمت‌های قدیمی یا از دست رفته را بازسازی کنند. استفاده از اسکنرهای سه‌بعدی به دلیل قابلیت‌های بالایی که دارند، روز به روز در حال افزایش است. سرعت بالا، ارائه مختصات دقیق و انعطاف‌پذیری در عملکرد، باعث استفاده گسترده از این ابزار در شاخه‌های مختلف علمی و هنری است.اسکنر‌های سه بعدی امروز گستردگی بسیاری را در حرفه‌های مختلفی از جمله پزشکی , صنایع , هوا فضا , نجوم , عکس برداری و … را دارد.

در علم پزشکی به سیستم‌هایی اطلاق میشود که توانایی نشان دادن ضرایب بافت تلطیف بدنی را داشته باشند که با استفاده از اشعه ایکس قابل انجام است , رادیولوژی , ماموگرافی ,انژیوگرافی از جمله روش‌های است که با استفاده از این تکنولوژی قادر به پردازش نوری و گرفتن اطلاعات خاص از شخص بیمار است.

در روش‌های پزشکی هسته ای مواد رادیو الکترو به بدن شخص تابیده شده (یا در اصطلاح تزریق میشود) و خروجی اطلاعات با استفاده از اشعه گاما دریافت میگردد.

در سونوگرافی امواجی از امواجی به نام فرا صورت استفاده میشود.

در تصویربرداری رزونانسی یا همان MRI  امواج رادیویی RF  به بدن شخص تابانده خواهد شد .

به این ترتیب در همه سیستم‌های اطلاعات پزشکی با استفاده از ساختار اسکنر‌ها , امواج به ساختار بدنی فرد فرستاده میشود و با استفاده از نوع خاصی آشکار ساز سیگنال‌های الکتریکی را دریافت و نهایتا این سیگنال‌ها را به تصور میکشانیم.

جنجالی ترین کاربرد اسکنر‌های سه بعدی جایگزین آن به جای تشخیص بدن در بخش تفتیش فرودگاه‌ها میباشد , این گونه دستگاه‌ها بیش از پیش وارد زندگی عمومی‌مردم شده اند از صنعت کامپیوتر گرفته تا صنف پوشاک

شاید جالب باشد بدانید که به جای پروف کردن در یک اتاق سر بسته در فروشگاه‌های لباس  از اسکنر‌های سه بعدی پیشرفته در اتاق پروف بهره ببریم ,طبق تحقیقات مشخص شده است انتخاب یک لباس در حدود یک ساعت از وقت مشتری گرفته خواهد شد در حال که با ورود چنین سیستم‌هایی  قابلیت برنامه ریزی بیش از ۲۰۰ هزار مدل و داده را بدون تماس با بدن شخص تنها با تاباندن نور به بدن دارد و میتوان لباس مناسب را در عرض چند دقیقه انتخاب کرد.


 برای استفاده از خدمات اسکن سه بعدی این شرکت کلیک کنید .

 

بالا